A beruházás keretében megújultak a vasútállomás utasforgalmi területei: az épület külső homlokzata, a peron felőli területei, a középperon utasvárói és peronbútorai. Az épület új térkővel burkolt, széles járdafelületen keresztül közelíthető meg, az aluljárót üvegfedéssel látták el, a lépcsők biztonságos használatát új, kétsoros korlát teszi könnyebbé az utasok számára. A megújult aluljáró lejárata mellett, a középső peronon két fedett utasbeállót is telepítettek, ezzel is növelve az utaskomfortot.
Az utascsarnok mind a város, mind pedig a peron felőli oldala akadálymentesen elérhető, az utasvárót új burkolat, álmennyezet és világítás teszi hangulatosabbá, továbbá innen megközelíthető az akadálymentes, valamint női- és férfimosdó is.
A meglévő hangos utastájékoztató rendszer mellett, a felújított területeken megújultak a statikus utastájékoztató elemek is, és a váróteremben új dinamikus utastájékoztató rendszert (digitális monitor) építettek ki. Emellett az épületben étel- és italautomatát, az állomás előtérben valamint a középső utasperonon új utcabútorokat helyeztek el. A felvételi épület új peron- és előtetőt is kapott. A nyugati oldalon létrejött egy fedett, ún. „nyári váró”, amit szintén dinamikus utastájékoztatási rendszerrel, továbbá jegykiadó automatákkal, padokkal és biciklitámaszokkal szereltek fel. Az állomásépület és a P+R parkoló között új járdakapcsolat létesült.
Veszprémben valósult meg elsőként az „állatbarát állomás” mintaprojektje is. A kutyával érkező utasaink részére kutyás itatóval felszerelt ivókutat helyeztünk el, valamint a ’Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvánnyal’ az utasok számára elérhető helyszínen kutya chipleolvasót is telepítettünk. Ezen felül egy kutyafuttatót is kialakítottak az állomással szembeni területen.
Veszprém vasútállomás felújítása 1,204 milliárd forintból, 750 millió forint a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros támogatásból és 454 millió forint értékű MÁV saját forrásból valósult meg. A kivitelezést a MÁV FKG végezte, a VEMÉVSZER Építő- és Szerelőipari Kft. közreműködésével.
A vasútállomás épületének és közvetlen környezetének megújítása mellett fontos szempont volt a tágabb terület rendezése is. Ebben partner volt a VOLÁNBUSZ, aki 71 millió forint saját forrásból újította fel az autóbuszvezetők pihenő épületét, valamint kisebb tereprendezési és parkosítási munkákat hajtott végre az autóbusz-állomás területén.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt összesen további közel 450 millió forintot fordított arra, hogy ingatlanvásárlással, bontással és részleges felújítással egy rendezett környezetet biztosítson a városba érkezők számára. A Jutasi út 30. és 32-es szám alatti épületek elbontásra kerültek, helyükön letisztult zöldfelület, valamint kutya- és utasváró került kialakításra. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat nappali melegedő funkciója az évekig kihasználatlanul álló MÁV Munkásszálló épületébe került áthelyezésre, ahol az épület részleges felújítását, valamint a zöldterület rendezését követően a megújult épületszárny közvetlenül tud kapcsolódni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által üzemeltetett Hajléktalanok Otthona és a 24 órás Egészségügyi Centrum, Átmeneti Szálló és Éjjeli Menedék épületegyütteséhez.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekthez köthető továbbá a V-Bike elektromos közbringarendszer új dokkolóállomása is, amely újabb alternatívát jelent a tömegközlekedés mellett a belváros megközelítésére.
A vasútállomás komplex fejlesztéséhez kapcsolódva, az önkormányzat jelenleg is dolgozik az állomás megközelítését biztosító út- és járdaburkolat teljes, valamint a lámpás csomópontot részleges megújításán, melynek várható befejezési határideje 2023 november vége.
Az állomás felújítása mellett a helyközi és helyi autóbusz-állomás is megújult. A Volánbusz 71 millió forint saját forrásból felújította az autóbuszvezetők pihenő épületét, valamint az autóbusz-állomás területén kisebb tereprendezést, parkosítást hajtott végre, lecserélte az utcabútorokat. A veszprémi vasútállomás előtt mostantól a V-Bike elektromos közbringarendszer új dokkolója is várja a vonattal érkezőket, és már folyik az odavezető Jutasi út felújítása is.
A MÁV-VOLÁN-csoport az állomás megszépítése mellett kedvezményes utazási lehetőséggel is támogatja az Európa Kulturális Fővárosa programot. A Veszprém-Balaton 2023 Zrt.-vel kötött stratégiai partnerségi megállapodás egyik elemeként kedvezményes jegyeket vezettek be az év során a térségbe utazóknak. A kiemelt programok idején a Veszprém-Balaton 2023 EKF jeggyel, szimbolikus 2023 forintért lehet utazni vasúton az ország bármely pontjáról Veszprémbe oda-vissza. Ha csak egy napra érkeznénk a térségben rendezett programokra, érdemes a Veszprém-Balaton EKF24 napijegyet megváltani, ami a Veszprém környéki vonatokon, a Volánbusz számos térségi helyközi járatán, illetve Veszprémen belül a Volánbusz helyi közlekedésben résztvevő helyközi járatain, sőt a helyi V-busz járatokon is érvényes. A Veszprém-Balaton 2023 EKF jegyből és Veszprém-Balaton EKF24 napijegyből több mint 14 ezer darabot értékesített eddig a MÁV-START.
A kedvező menetrend miatt is érdemes a közösségi közlekedést választani, többek között óránként közlednek IC járatok a főváros és Veszprém között, és a Göcsej IC járatokra Okosjegyet is lehet váltani. A 2022/2023-as menetrendben szintén módosult a struktúra, a Veszprém-Celldömölk közötti személyvonatok csak a turisztikai szezonban közlekedtek, a Veszprém és Ajka közötti településeket a Volánbusz szolgálja ki. A Volánbusz a Veszprém és Ajka közötti települések vasúti kapcsolatának biztosítása érdekében több, korábban is közlekedő autóbuszjárat útvonalát módosította, illetve meghosszabbította vasúti csatlakozást biztosítva.
A megújult állomási környezet, a jó menetrendi struktúra és a kedvezményes jegyek is hozzájárulnak ahhoz, hogy az év hátralévő részében is minél több ember válassza a fenntarthatóbb közösségi közlekedést a rendezvények helyszíneire való eljutáshoz.
MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóság