Utazás közben

A vonaton történő utazás gyermekekkel sem kihívás! Ehhez megosztunk néhány hasznos tudnivalót, illetve javaslatot ahhoz, hogy az utazás közös élmény lehessen az egész család számára.

Babakocsi szállítása
Hogy tudom felrakni a vonatra a babakocsit, ha magaspadlós vonattal utazom?

Családdal a vonaton - babakocsi magaspadlós jármű - MÁV-START

A balesetek megelőzése érdekében a következő két lépést javasoljuk:

  • Rögzítse gyermekét a babakocsiban
  • Az egyik személy fogja a babakocsi hátulját, a másik pedig a babakocsi elején a kocsi keresztrúdját, és így együtt emeljék fel a vonatra a babakocsit

Amennyiben Ön egyedül utazik, úgy javasoljuk, kérje állomási személyzetünk, illetve jegyvizsgálóink segítségét a járat indulása előtt.

Tipp: az összecsukható babakocsit akár a peronon össze is csukhatja, gyermekét pedig kézben felviheti a vonatra.
Hogyan tudom elhelyezni a babakocsit a vonaton?

Motorvonataink legtöbbjében található ún. többcélú tér, ahol a babakocsi elhelyezéséhez megfelelő tér áll rendelkezésre. Néhány esetben akár pántokkal is tudja rögzíteni a babakocsit a vonathoz.

Amennyiben gyermeke a babakocsiban tartózkodik az utazás során, kérjük, hogy a biztonsága megőrzése érdekében a babakocsi mindig legyen lefékezve és úgy legyen elhelyezve, hogy gyermeke menetiránynak háttal üljön benne.

Ha a babakocsija arra alkalmas, utazás közben akár össze is csukhatja azt. Így több hely marad, akár a játékra is.

A babakocsik szállítására alkalmas elővárosi járműtípusok és a szállításra kijelölt helyek az alábbi oldalon tekinthetők meg.

Hogyan tudom elhelyezni a babakocsit a buszokon?

A társaság számára kiemelten fontos, hogy a babakocsival közlekedők is akadálymentesen utazhassanak, ezért egyre több útvonalon közlekedtetünk alacsony padlós autóbuszokat, amelyek középső ajtajánál egyszerűen szállhatnak fel utasaink babakocsival is.

A babakocsival szállított kisgyermek elhelyezése és felügyelete minden esetben a kísérő feladata azzal a kiegészítéssel, hogy a gyermekkocsiban vagy ölben történő szállításról is a kísérő dönt. Gyermekkocsiban a kisgyermek kizárólag akkor szállítható, ha az autóbuszon rendelkezésre áll gyermekkocsi elhelyezésére kijelölt hely. A kisgyermek csak bekötve és a kocsi rögzített állapotában szállítható.

Kisgyermekek szállítására használt mózeskosár, gyermek-hordozó, gyermekülés, gyermekbiztonsági rendszer stb. az autóbuszba bevihető. Gyermekkocsi (akár nyitott, akár összecsukott állapotában) csak akkor vihető kézipoggyászként az autóbusz utasterébe, ha ott úgy elhelyezhető, hogy az utasok autóbuszon belüli szükséges mozgását nem gátolja, elmozdulás ellen biztosítható és az utasok testi épségében, ruházatában, poggyászaikban, az autóbuszban és annak felszerelési tárgyaiban kárt vagy szennyeződést nem okozhat. A gyermekkocsit az autóbuszban elsősorban a kerekesszék szállítására kijelölt helyen kell elhelyezni és elmozdulás ellen rögzíteni.

A korábbi típusú, valamint a modern távolsági autóbuszok esetében a folyosók mérete, valamint a járatok telítettségének változékonysága miatt kérjük, hogy az összecsukott babakocsit a jármű csomagtartójában helyeztessék el az autóbusz-vezetővel.

Ha az autóbusz poggyászterében vagy az egyéb, az útipoggyászok továbbítására szolgáló helyen elhelyezhető, akkor a gyermekkocsi mérethatárokra való tekintet nélkül, csomagolatlanul is, útipoggyászként feladható.

Hogyan tudom elhelyezni a babakocsit a HÉV-eken?

Babakocsit a HÉV-en a pótkocsiban szállíthat, a pótkocsi 3 kocsis kisegység esetén a középső kocsi, 6 kocsis nagyegység esetén a 2. és 5. kocsi. Felszállás előtt figyeljék a peronra felfestett kerékpár szimbólumot a megállókban, valamint a pótkocsik oldalán látható babakocsi és kerékpár piktogramot.

A kijelölt babakocsis és kerékpáros felszállóhelyeknél nincs középen korlát, hogy a felszállást megkönnyítsük. Kérjük, babakocsival ezeket az ajtókat használják: a további ajtóknál lévő korlátokon fennakadhat a babakocsi, ami balesetveszélyes!

A kerékpárszállításra kijelölt területen biztosítunk helyet a babakocsinak, itt egy nagyobb kivitelűvel is könnyedén el lehet férni – amennyiben itt kerékpáros utasok is tartózkodnak, kérjük, segítsék a babakocsival utazókat, mert a bicikli könnyebben mozgatható és elhelyezhető. 

Pelenkázás a vonaton

Emeletes motorvonataink többcélú tereinél lévő mosdóink pelenkázóval js felszereltek, melyet gyermeke kézben tartása mellett, akár egy kézzel is lenyithat.

Családdal a vonaton - pelenkázó - MÁV-START

Amennyiben Ön olyan vonaton utazik, ahol nincs pelenkázó, úgy javasoljuk, hogy utastársai belegyezését követően, egy pelenkázásra alkalmas vízzáró alátétet használva, egy szabadon lévő ülőhelyet vegyen igénybe a pelenkázáshoz.

Tipp: Utastársai érdekében kérjük, szagmentesen zárja el a használt pelenkát és amennyiben lehetőségében áll, azt az állomás területén található hulladékgyűjtőbe helyezze el.
Játékötletek gyermekeknek – szórakoztató utazás
Mivel foglaljam le a gyermekem figyelmét, ha már kinézelődte magát?

Kisgyermekekkel utazó utasainknak nyomtatható játékokkal, vonatos mesékkel, kifestőkkel és egy foglalkoztató füzettel is kedveskedünk annak érdekében, hogy az utazás akkor is élmény legyen, ha a gyermekek már unatkozni kezdenek.

A tartalmak ezen az oldalon érhetők el.

Meglepetés utazókészlet babáknak, kisgyermekeknek

Ahogy a neve is mutatja, meglepetés. Azaz olyan dolgokat rakunk össze egy kisebb táskába, amik pici babánknak izgalmasak, mert ezeket még soha nem látta, vagy mert ezek a kedvencei.

Ha a gyerekünk rajzolni szeretne és nem tudtunk asztal mellé ülni, vigyünk valami kemény mappát, vagy nagyobb könyvet alátétnek.

Itt csak néhány ötletet adunk a meglepetés utazókészletbe. Olyan dolgokat válogassunk össze, amelyeket gyorsan össze tudunk szedni, és nem fogunk szemetelni vele a vonaton.

  • Fehér papír rajzoláshoz, hajtogatáshoz (pl. tátika)
  • Néhány nyomtatott színező, esetleg foglalkoztató füzet, matricás füzet
  • Színes ceruza
  • Kevés duplo
  • Kisautó
  • Lapozgatós könyvecske
  • Mágneses utazós játék
  • Apróságok, amelyekkel kicsit lehet kreatívkodni:
    • Lapos termések, kövek
    • Fűzögetős játék, amelyet magunk is elkészíthetünk kartonból, a széleket kilyukasztva
    • Kupakok és filctoll: rajzolhatunk rájuk a filctollakkal arcokat, pöttyöket, bármit
    • Fehér színű papírtányér – rengeteg kreatív dolgot lehet rá rajzolni.

A meglepetés elengedhetetlen része egy kis finomság is.

Meglepetés utazókészlet nagyobb gyermekeknek

Nagyobb gyerekeknél igazi kihívás, hogy ne a mobiltelefonjukkal játsszanak az utazás alatt. A meglepetés utazókészletbe itt is olyan izgalmas, rég nem látott játékot tegyünk, amivel örömmel játszhat akár az egész család is. Ehhez adunk néhány ötletet:

  • Olvasnivaló: könyv, képregény, kalandregény
  • Fehér papír: pl. ország-város-fiú-lány játékhoz
  • Kockás lap: pl. amőbához, torpedó játékhoz
  • Nyomtatott úti bingó – ilyet talál az alábbi foglalkoztató füzetben
  • Nyomtatott rejtett képek (Hidden pictures)
  • Bármilyen beszélgetős játék
  • Vékony műanyag zsinór „makramézáshoz”
  • Himzőfonal különböző karkötők fűzéséhez
  • Egy csomag kártya
  • Kvíz kártyák (homokórával, vagy anélkül)- különböző témákban kaphatóak
  • Rubik kocka
  • Mágneses úti játékok
  • Nassolnivaló
TOP10 unaloműző játék a vonaton, ha nincs kéznél semmilyen eszköz

1. "Barkochba"

2. "Kő-papír-olló"

3. "Szólánc": mindig a szó utolsó betűjével mondunk egy újabb szót, nehezítésként lehet csak egy témával kapcsolatban mondani, de játszhatjuk úgy is, hogy mindig megismételjük azt a szót, amit valaki előttünk mondott. Jó hosszú szólánc lesz belőle.

4. "Mit rajzoltam a hátadra/tenyeredre?": Lehet tárgyat, betűt, bármit rajzolni.

5. "Bingó": ki lát meg először szénabálát, nyuszit, gólyát stb. Ki számol meg többet valamiből? Bárki mondhatja a következő megtalálnivalót.

6. "Amerikából jöttem, mesterségem címere"

7. "Mese mondatonként": az első elkezdi a mesét: Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy…. Mindenki hozzátesz az előző ember mondatához egy mondatot, abból lesz egy mese. Lehet spontán a téma, de ki is találhatunk különböző témákat (állatokról, hétköznapi életről, főzésről, barkácsolásról stb), Ha a gyerkőcünk szereti az állatokat, vihetünk magunkkal ujjbábokat is.

8. "Mi tűnt el?": 5-10 dolgot kirakunk az asztalra, a gyerekek fél-egy percig megfigyelik, hogy mit látnak, majd elfordulnak. Valamelyik szülő elvesz egy tárgyat, és a gyerekeknek ki kell találni, hogy melyik tűnt el. Nagyobbak úgy is játszhatják, hogy le kell írniuk egy lapra az összes tárgyat, amire csak emlékeznek.

9. "Mi a minta?" (tárgyakkal): apró tárgyakból (pl. pénz, gomb stb) kirakunk egy mintát. A gyerekek fél percig megfigyelik a mintát, majd összekeverjük a mintát és a gyerekeknek újra ki kell rakni az eredeti mintát. Ha már megy, növelhetjük a minták elemszámát.

10. "Mi a minta?" (mozgással): kétféleképpen is játszhatjuk. Vagy mi mutatunk egymás után egy 3-4 elemből álló mozdulatsorozatot, amit a gyerekeknek el kell mutatniuk egymás után. Pl. koppintás az ablakon, mindkét tenyér megmutatása szétnyitott ujjakkal, sarokemelés. Ha már megy, változtathatunk a mozdulatokon. Ennek a játéknak alternatívája, hogy nagyjából olyan, mint a szólánc. Azaz valaki mutat egy mozdulatot, amit a soron következő újra elmutat, majd hozzátesz még egyet. Az utána következőnek már mind a két előző mozdulatot mutatnia kell, és hozzátenni még egyet. Jó hosszú mozdulatsor fog összejönni a végére.

Külföldön láttam már gyerekek számára kialakított mozival rendelkező fülkéket a vonatokon. Nálunk is vannak ilyenek?

Igen, hazánkban is igénybe vehető ez a szolgáltatás. A gyermekmozi a Budapest–Bécs között közlekedő railjet xpress vonatokon vehető igénybe. Abban az esetben, ha kisgyermekkel az itt található családi szakaszban foglalnak helyet, úgy ezen szolgáltatás díjmentesen igénybe vehető.

Vissza az oldal tetejére Vissza az oldal tetejére