Legyél te is ösztöndíjas hallgató a MÁV Zrt.-nél, vagy valamelyik leányvállalatánál!
Ha szeretnél gyakorlati tapasztalatot szerezni már az egyetemi tanulmányaid alatt és a jövőben szeretnél egy nagyvállalatnál dolgozni akkor várjuk jelentkezésedet az ösztöndíj programunkba!
Az ösztöndíj célja
BA/BSc vagy MA/MSc illetve osztatlan képzésben résztvevő, szakmailag elkötelezett, átlagosnál jobb teljesítményt nyújtó hallgatók részére, szakmai gyakorlati ismeretek elmélyítését támogató vállalati tapasztalatszerzés és pénzügyi hozzájárulás biztosítása.
Amit ajánlunk
- betekintés egy országos hálózattal rendelkező vállalatcsoport életébe és a vasút működésébe
- havi 20 órában komplex szakmai tapasztalatszerzés
- folyamatos mentori és konzulensi támogatás
- karrier építési és biztos elhelyezkedési lehetőség
- ösztöndíj folyósítása
A pályázat benyújtásának feltételei
- aktív hallgatói jogviszony alap-, mesterképzési vagy osztatlan szakon
- kutatási, érdeklődési területe a vasút
- legalább 2 lezárt félév.
A pályázatok értékelését követően a pályázóknak kiválasztási eljáráson és orvosi alkalmassági vizsgálaton kell részt venni. A pályázat sikerességéről e-mailben küldünk értesítést.
A pályázat elbírálása során előnyt jelent
- angol nyelvtudás
- tudományos diákköri tevékenység, demonstrátori tevékenység
Felmerülő kérdéseidet a osztondij [KUKAC] mav.hu, az osztondij [KUKAC] mav-start.hu, az osztondij [KUKAC] mav-szk.hu, és az osztondij [KUKAC] fkg.hu email címeken várjuk.
Az ösztöndíjprogramra a jelentkezés lezárult!
Közlekedésmérnökként betekintést nyerhetsz többek között forgalmi területen a pályaudvari technológiákba, megismerheted a MÁV Zrt. infrastruktúra és szolgáltatási stratégiáját és a forgalmi terület szervezeti felépítését. Ha a biztosítóberendezések érdekelnek, akkor lehetőséged lesz megismerni a szerkezeti elemeit, a vonatbefolyásoló berendezéseket és a mechanikus, jelfogós és elektronikus biztosítóberendezéseket illetve a távvezérlő rendszereket.
Villamosmérnökként erősáramú területen megismerkedhetsz a vasúti villamosenergia-ellátás fő rendszerelemeivel. Részt vehetsz mérések előkészítésében, betekintést nyerhetsz a vasúti világitástechnika aktuális fejlesztéseibe. Megismerheted a biztosítóberendezések szerkezeti elemeit, vonatbefolyásoló berendezéseket és a mechanikus, jelfogós és elektronikus biztosítóberendezéseket illetve a távvezérlő rendszereket.
Építőmérnökként ismereteket szerezhetsz a vasúti pálya, azon belül a felépítmény kialakításáról, fenntartásáról, felügyeletéről, karbantartásáról, fejlesztéséről. Rálátást szerezhetsz korszerű pályadiagnosztikai rendszerek működésére, a mérési eredmények alkalmazására, a vasúti járművek pályára gyakorolt hatásának vizsgálatára és részt vehetsz kitérőszerkezetek vizsgálatában, különleges felépítményi szerkezetek üzemeltetésében.
Ha a szerkezetépítő szakirányt választottad, akkor rálátást szerezhetsz a vasúti hidak és egyéb műtárgyak fenntartásával, felügyeletével kapcsolatos tevékenységekre. Megismerheted a vasúti hidak különféle szerkezeti kialakítását, jellemző problémáit, üzemben tartásuk nehézségeit. Megismerkedhetsz a vasúti alépítmény sajátos helyzetével, az üzemeltetés és felügyelet során jelentkező problémáival, azok megoldásainak lehetőségeivel. Ismereteket gyűjthetsz az alagutak, geotechnikai műtárgyak üzemeltetési tapasztalatairól, a vasúti pálya védelmére alkalmazott módszerekről, a vasúti pálya alépítményének diagnosztikai spektrumáról.
Gépészmérnökként lehetőséged nyílik különböző épületgépészeti, fűtési, légkezelési és egyéb klimatizálási rendszerek megismerésére. Részt vehetsz a meglévő eszközök és rendszerek javításának folyamatában. Biztosítóberendezési területen megismerheted a villamos váltóhajtóműveket és végállásellenőrző készülékeket, a váltók pályás szerkezeti elemeit és a villamos sorompóhatóműveket.
A hallgatók megismerhetik a különböző fémszerkezetek kialakításának és szilárdsági számításának folyamatait, szimulációit, a különböző járművek belső tereinek, burkolatainak és egyéb egységeinek kialakítását. Részt vehetnek a járművek külső és belső design elemeinek kialakításában, a tervezési tevékenységekhez Autodesk programcsomag használt. Emellett betekintést lehet nyerni a különböző karbantartási és javítási feladatokhoz tartozó műszaki eszközök és tartozékok beszerzési folyamataiba is. Továbbá lehetőség van járműreszortos feladatok végzésére is, a villamos- és dízelmozdonyokat javító műhelyekben műszaki ellenőrzési munkákat végezni, szakmailag felügyelni és irányítani a műhelyben zajló munkafolyamatokat. Nem kizárólag vasúti, hanem közúti, vízi vagy légi járművekkel foglalkozó hallgató is jelentkezhet. Egyes feladatok, pl. járművek engedélyeztetése, közlekedésbiztonsági kérdések szintén megjelennek a gyakornoki munka során.
Az utasok részére nyújtandó interaktív szolgáltatások biztosításához mobileszközökre írandó applikációk és az ezek kiszolgálását végző szerveroldali feladatokban vehetnek részt a hallgatók, továbbá a különböző járműdiagnosztikai adatok gyűjtésének, feldolgozásának és értékelésének folyamatait ismerhetik meg.
A vasúti járművek elektromos alrendszereinek integrálását, a járműveken belüli vezetékezés kialakítását, a járművezérlések programozását ismerhetik meg a gyakorlat során a hallgatók. Betekintést nyerhetnek az egyes villamos járműalkatrészek helyettesíthetőségének vizsgálati folyamataiba, illetve az automata járművezérlések kialakításának elméleti kérdéseivel is foglalkozhatnak.
Az ipari ragasztók használatát, a ragasztás technika alapelveit, a felületvédelmi rendszerek működését és a tűzgátló tulajdonságot javító bevonatok jellemzőit ismerhetik meg a hallgatók a gyakorlat során.
A hallgatók megismerhetik a MÁV-START vállalaton belül az Utasellátó Igazgatóság tevékenységét és gyakorlatuk során betekintést nyerhetnek ennek az üzemnek a szerteágazó, különleges munkájába. Részt vehetnek a különböző munkafolyamatokban, megismerhetik a belföldön közlekedő új bisztrókocsik és a külföldre is közlekedő étkezőkocsik konyhai-éttermi berendezéseit, felszereléseit, ezek működését, a háló,- és fekvőkocsik, mint „mozgó szállodák” működtetésének fortélyait.
A vendéglátásban megszokott gépek-berendezések kezelése mellett, ezen a területen a gyakornokok alapképzést kaphatnak a kocsik vasút-műszaki felépítéséből, alapvető berendezéseinek kezeléséből is. Megtanulhatják a mozgószolgálatos catering speciális elemeit, a vasúti járművek logisztikai felkészítését, a raktározástól, az ellenőrzésen keresztül a jármű indulása előtti közvetlen teendőkig. Természetesen az utazó szolgálat munkáját is végezhetik, belföldi és külföldi járatokon egyaránt kipróbálhatják képességeiket a vendéglátás terén, étkezőkocsik munkatársaként, valamint a háló,- és fekvőkocsikon utaskísérőként. Ezekben a pozíciókban a diákok kamatoztathatják, gyakorolhatják, fejleszthetik megszerzett nyelvtudásukat, megtapasztalhatják a világ legnagyobb mozgószolgálatának, a vasúti cateringnek a szépségeit, sajátosságait. Mindezek mellet megtanulhatják a legfontosabb ügyviteli teendőket, megismerhetik a pénztárgépek, POS-terminálok szabályszerű használatát, a háttérben folyó elszámoltatási, illetve egyéb ügyviteli tevékenységeket is. A főbb egységek munkájának megismerése után vezetői segítséggel betekintést nyerhetnek a jövő tervezésének folyamatába, alakításába is.
Ösztöndíjasként megismerheted a MÁV vállalatainak számviteli rendszerét. Betekinthetsz a főkönyvi könyvelésébe, illetve a különböző analitikus rendszerekben nyilvántartott gazdasági események elszámolásába, melynek keretében – a vállalatcsoport tevékenységéből és méretéből adódóan – különleges és speciális számviteli és adózási témákkal is találkozhatsz. Megismerheted a könyvelési alapfolyamatokat, és ezekhez kapcsolódóan a vállalat által bevezetett, a XXI. századi követelményeknek megfelelő, nagytömegű bizonylatfeldolgozási módszereket támogató IT rendszereket. Megismerkedhetsz az SAP rendszer különböző moduljaival. Láthatod az egyedi, valamint a konszolidált számviteli beszámolók összeállításának gyakorlatát, továbbá a különféle adókötelezettségek teljesítésének folyamatát is közelről megismerheted.
Gépészmérnöki ismereteidet vállaltunknál szakoktatók mellett hasznosíthatod, miközben betekintést nyerhetsz többek között a MÁV vállalatcsoport épületgépészeti, gépészeti, biztosítóberendezési területeinek működésébe.
Mérnökinformatikusként, ha a fejlesztés iránt érdeklődsz, részt vehetsz fejlesztési folyamatokban, megismerheted a Microsoft fejlesztő környezeteit és fejlesztést támogató eszközeit, betekintést nyerhetsz a csapatmunkába, átláthatod a szoftverfejlesztés szakaszait a tervezéstől a tesztelésig. Ha a hálózatok és hardver irány érdekel, megismerkedhetsz a nagyvállalati környezettel, a hálózati eszközök monitorozásával és ehhez kapcsolódó dokumentumok és riportok készítésével, továbbá a Cisco berendezéseinek, , szerverek és virtuális szerverek üzemeltetésével.
Szakoktatóink mellett közlekedésmérnökként megismerheted a különböző pályaudvari technológiákat, betekintést nyerhetsz a MÁV Szolgáltató Központ Zrt. infrastruktúra és szolgáltatási stratégiájába, a vonatkozó szervezeti felépítésekbe. Ha érdekelnek, megismerheted jobban a biztosítóberendezéseket, távvezérlő rendszereket is.
A vállalati projektek előkészítési illetve megvalósítási szakaszaiban részt vehetsz, mint megfigyelő, kellő tapasztalat esetén közreműködőként is kipróbálhatod magad. Rálátást kapsz a projekt- és folyamatmenedzsment területekre, ezáltal megtapasztalhatod az elméletben tanultak gyakorlatban történő alkalmazását.