Vonaton gyerekekkel

Tíz ok, hogy miért utazzunk vonattal a gyerekekkel
  1. Együtt utazhat a család – a sofőr is az utazás részre, így végre van idő egy kis közös játékra, és az utazás ideje pikk-pakk elröppen.

  2. Szabad mozgástér: a gyerekek, ha már megunják az utazást, a vonaton végigsétálhatunk velünk. Régebbi vasúti kocsik utolsó kocsijának hátsó ablakából lenyűgöző látni a lábunk alatt szaladó vasúti pályát.

  3. Sok gyermek nehezen bírja az autózást, mert rosszul van. A vonat egészen más mozgásforma. Legtöbb esetben akiknek gondot okoz az autózás, a vonaton szinte semmilyen ilyen jellegű problémával nem kell megküzdeniük. Sőt, sokan még olvasni is tudnak.

  4. Mosdó a vonaton: nem kell attól tartani, hogy az autóút alatt többször meg kell állni, hogy mosdót keressünk, ezt helyben, az utazási idő elvesztegetése nélkül is megtehetjük.

  5. Számos vonatunkon talál étkezési szolgáltatást. További információ az Utasellátó oldalán.

  6. Fenntarthatóság kigyerekekkel is – kisebb széndioxid kibocsátás: https://www.zoldkozossegikozlekedes.hu/

  7. Költséghatékony: a család 14 éves kor alatti tagjai ingyen, a nagyobbak nagyon kedvezményesen utazhatnak, és a szülők is igénybe vehetnek számos kedvezményt.

  8. Nincs csomagméret- és mennyiségi korlátozás, a vonatra felvihető minden csomag. Vihetjük magunkkal a kedvenc kismotort, futóbiciklit, kisbiciklit, rollert, gördeszkát, görkocsolyát, stb-t is.

  9. A család megismerheti a kirándulóhely környékét is: mivel a vasútállomásoktól a belvárosig általában kisebb vagy nagyobb sétát szükséges tennünk, utunk során jobban beleláthatunk a helyszín mindennapjaiba.

  10. Nem kell belvárosi parkolóhelyre költenünk.

Tippek vasúti utazáshoz babákkal

1. Legyen elegendő idő a vasútállomáson és tervezzen elegendő időt az átszállásra

Mivel babakocsival, vagy totyogós gyermekkel sokszor lassabban lehet közlekedni, érdemes elegendő időt szánni a felszállásra. Amennyiben az utazás során átszáll, számoljon azzal, hogy a liftnél esetleg sorállás lesz. Emiatt javasoljuk, hogy legalább 15 perces átszállási idővel számoljon.

2. Ha pici babával utazik, és egy zsúfoltabb időszakban szeretne vagy szükséges utaznia, érdemes helyjegyes vonatot vagy vonatszakaszt választania.

Ön ismeri a legjobban a babáját, és Ön tudja, hogy mikor érdemes vele útra kelni. Ha úgy kényelmesebb Önnek, választhatja a baba alvásidejét is az utazás időszakának.

Amennyiben nem helyjegyes vonattal utazik, úgy javasoljuk, hogy olyan helyet válasszon, ahol nagyobb tér áll rendelkezésre, hogy a pici baba mozoghasson. Érdemes ablak mellé, asztallal rendelkező helyet választania, hogy minden szükséges dolog kéznél legyen.

Ne feledje, 3 éves kor alatt, amennyiben babája nem foglal el külön ülőhelyet, azaz ölben utazik, nem szükséges a baba számára helyjegyet vásárolnia.

3. Használja az új ELVIRÁN található grafikus helyfoglalást a megfelelő hely kiválasztásához.

Ma már minden belföldi InterCity vonaton az új ELVIRÁ-ban elérhető a grafikus helyfoglalás. Válasszon az Ön és babája számára megfelelő helyet. Néhány vonaton van kifejezetten családi fülke, ahol 5 ülőhely mellett a babakocsinak is marad hely. A közelben pedig megtalálható a pelenkázóval ellátott WC is.

Minél előbb vásárolunk helyjegyet, annál nagyobb az esély a megfelelő ülés kiválasztására.

Tipp 1: Amennyiben előző nap vásárolja meg helyjegyét, kedvezményt is kap.
Tipp 2: Indulás előtt érdemes a grafikus helyfoglalást megtekinteni, hogy nagyjából lássa, mennyire lesz telített az Ön vonata.

Amennyiben a célállomáson tovább folytatná az útját, nézze meg a MÁV appban a "Helyi jegyek és napi jegyek" menüpontot, és amennyiben rendelkezésre áll, vásárolja meg helyi jegyét a MÁV appban.

4. Amennyiben nem helyjegyköteles vonatot választ, az alábbi helyeket javasoljuk babákkal, babakocsikkal elfoglalni.

A legtöbb vonatunk külön piktogrammal jelöljük a babakocsik elhelyezésére alkalmas vasúti kocsikat.

Tipp 1: Ha megtehetjük, vigyünk összecsukható (esernyő) babakocsit, amit könnyedén elhelyezhetünk a vonaton.
Tipp 2: Nem alacsonypadlós járművekre felszálláskor a nagyobb gyermekeket érdemes karba felvenni

5. Vegye igénybe csomagmegőrző szolgáltatásunkat

Amennyiben egy állomáson néhány órát tartózkodik, és kényelmesebbnek érzi, ha nem visz magával minden csomagot, hagyja ott azokat a csomagmegőrzőben.

Nagyobb vasútállomásainkon csomagmegőrző automaták üzemelnek. Ezek fellelhetőségéről ITT tájékozódhat.

6. Mit célszerű magunkkal vinni egy vonatútra?

Minél kevesebb dolgot, lehetőség szerint azt is hátizsákban, hogy ily módon ne csak a vonatra való fel-és leszállás legyen egyszerűbb, de a járaton a csomagok elhelyezése is. Rövidebb utazáskor kerekes bőrönd helyett inkább hátizsákot használjunk, hosszabb utazáshoz a kézipoggyászban helyezzük el a pótruhát, játékokat.

Minden gyereknél és minden családnál más és más válik be. Itt inkább csak általános érvényű ötleteket adunk:

  • eldobható/mosható pelenkázó alátét (pelenkához nejlon táska, amit magunkkal is tudunk vinni, ha a vonaton cseréltünk pelenkát)
  • nedves törlőkendő
  • kézfertőtlenítő
  • a vonat mozgását kiküszöbölendő leginkább egy szűk szájú italos flakon javasolt
  • egy adag váltásruha

7. Babák etetése, szoptatás a vonaton

A vonaton utazás nagy-nagy előnye, hogy babánkat menet közben is megetethetjük. Szoptatáshoz javasoljuk, hogy terítsen magára egy kendőt, így diszkréten tudja megetetni babáját.

8. Étkezés a vonaton

Akár normál étkezésként, akár nasiként, bevált módszer kis falatkákat kínálni a gyerekeknek dobozból, melyek könnyedén megfoghatók és nem is kenődnek szét a vasúti kocsiban.

Kérjük, étkezés közben fokozottan figyeljenek a vasúti kocsik tisztaságára! 

Kisgyerekek számára az Utasellátó gyerekmenüt is kínál, mely ITT érhető el. Minden gyerekmenü mellé ajándék foglalkoztató füzetet adunk, melyet Kollégáinktól kérhetnek el.
Meglepetés utazókészlet
Babáknak, kisgyerekeknek

Ahogy a neve is mutatja, meglepetés. Azaz olyan dolgokat rakunk össze egy kisebb táskába, amik pici babánknak izgalmasak, mert ezeket még soha nem látta, vagy mert ezek a kedvencei.

Ha a gyerekünk rajzolni szeretne és nem tudtunk asztal mellé ülni, vigyünk valami kemény mappát, vagy nagyobb könyvet alátétnek.

Itt csak néhány ötletet adunk a meglepetés utazókészletbe. Olyan dolgokat válogattunk össze, amelyeket gyorsan össze tudunk szedni, és nem fogunk szemetelni vele a vonaton.

  • Fehér papír rajzoláshoz, hajtogatáshoz (pl. tátika)
  • Néhány nyomtatott színező, esetleg foglalkoztató füzet, matricás füzet
  • Színes ceruza
  • Kevés duplo
  • Kisautó
  • Lapozgatós könyvecske
  • Mágneses utazós játék
  • Apróságok, amelyekkel kicsit lehet kreatívkodni:
    • Lapos termések, kövek
    • Fűzögetős játék, amelyet magunk is elkészíthetünk kartonból, a széleket kilyukasztva
    • Kupakok és filctoll: rajzolhatunk rájuk a filctollakkal arcokat, pöttyöket, bármit
    • Fehér színű papírtányér – rengeteg kreatív dolgot lehet rá rajzolni.

A meglepetés elengedhetetlen része egy kis finomság is. :)

Nagyobb gyerekeknek

Nagyobb gyerekeknél igazi kihívás, hogy ne a mobiltelefonjukkal játsszanak az utazás alatt. A meglepetés utazókészletbe itt is olyan izgalmas, rég nem látott játékot tegyünk, amivel örömmel játszhat akár az egész család is. Ehhez adunk néhány ötletet:

  • Olvasnivaló: könyv, képregény, kalandregény
  • Fehér papír: pl. ország-város-fiú-lány játékhoz
  • Kockás lap: pl. amőbához, torpedó játékhoz
  • Nyomtatott úti bingo – ilyet talál az alábbi foglalkoztató füzetben
  • Nyomtatott rejtett képek (Hidden pictures)
  • Bármilyen beszélgetős játék
  • Vékony műanyag zsinór „makramézáshoz”
  • Himzőfonal különböző karkötők fűzéséhez
  • Egy csomag kártya
  • Kvíz kártyák (homokórával, vagy anélkül)- különböző témákban kaphatóak
  • Rubik kocka
  • Mágneses úti játékok
  • Nassolnivaló
Top 10 unaloműző játék a vonaton, ha nincs kéznél semmilyen eszköz

1. "Barkochba"

2. "Kő-papír-olló"

3. "Szólánc": mindig a szó utolsó betűjével mondunk egy újabb szót, nehezítésként lehet csak egy témával kapcsolatban mondani, de játszhatjuk úgy is, hogy mindig megismételjük azt a szót, amit valaki előttünk mondott. Jó hosszú szólánc lesz belőle.

4. "Mit rajzoltam a hátadra/tenyeredre?": Lehet tárgyat, betűt, bármit rajzolni.

5. "Bingó": ki lát meg először szénabálát, nyuszit, gólyát stb. Ki számol meg többet valamiből? Bárki mondhatja a következő megtalálnivalót.

6. "Amerikából jöttem, mesterségem címere"

7. "Mese mondatonként": az első elkezdi a mesét: Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy…. Mindenki hozzátesz az előző ember mondatához egy mondatot, abból lesz egy mese. Lehet spontán a téma, de ki is találhatunk különböző témákat (állatokról, hétköznapi életről, főzésről, barkácsolásról stb), Ha a gyerkőcünk szereti az állatokat, vihetünk magunkkal ujjbábokat is.

8. "Mi tűnt el?": 5-10 dolgot kirakunk az asztalra, a gyerekek fél-egy percig megfigyelik, hogy mit látnak, majd elfordulnak. Valamelyik szülő elvesz egy tárgyat, és a gyerekeknek ki kell találni, hogy melyik tűnt el. Nagyobbak úgy is játszhatják, hogy le kell írniuk egy lapra az összes tárgyat, amire csak emlékeznek.

9. "Mi a minta?" (tárgyakkal): apró tárgyakból (pl. pénz, gomb stb) kirakunk egy mintát. A gyerekek fél percig megfigyelik a mintát, majd összekeverjük a mintát és a gyerekeknek újra ki kell rakni az eredeti mintát. Ha már megy, növelhetjük a minták elemszámát.

10. "Mi a minta?" (mozgással): kétféleképpen is játszhatjuk. Vagy mi mutatunk egymás után egy 3-4 elemből álló mozdulatsorozatot, amit a gyerekeknek el kell mutatniuk egymás után. Pl. koppintás az ablakon, mindkét tenyér megmutatása szétnyitott ujjakkal, sarokemelés. Ha már megy, változtathatunk a mozdulatokon. Ennek a játéknak alternatívája, hogy nagyjából olyan, mint a szólánc. Azaz valaki mutat egy mozdulatot, amit a soron következő újra elmutat, majd hozzátesz még egyet. Az utána következőnek már mind a két előző mozdulatot mutatnia kell, és hozzátenni még egyet. Jó hosszú mozdulatsor fog összejönni a végére. :)

Vissza a főoldalra