Pünkösdkor 15. alkalommal, idén Tamási Áronra 125. születésnapjára emlékezve indul Erdélybe a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz Össznemzeti Zarándokvonat

2022. június 1. szerda, 13.13 / Utolsó módosítás: 2022. június 1. szerda, 14.45
Tamási Áron matricás mozdony

Pünkösdkor, június 3. és 6. között – a járvány okozta két év kényszerszünet után – ismét indul Székelyföldre a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz. Csaknem másfél ezren vágnak neki 15. alkalommal a Kárpáteurópa Utazási Iroda által szervezett útnak június 3-án, pénteken az Össznemzeti Zarándokvonaton. A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz közös szerelvényét vontató mozdony díszítésével a 125 éve született, Kossuth-díjas székely-magyar íróra, Tamási Áronra emlékeznek. Az utasok a négynapos program során félmillió magyar-székely honfitársukkal együtt részt vesznek a  csíksomlyói szentmisén és másnap eljutnak a történelmi Magyarország egykori határára, a Budapestről 700 kilométerre fekvő Gyimesekbe.

Idén tizenötödik alkalommal zakatolnak a ma már jól ismert zarándokvonatok.  A Kárpáteurópa 2010 óta már két zarándokvonatot küld Csíksomlyóra, akkor csatlakozott a Székely Gyors mellé a Csíksomlyó Expressz. Utóbbi a Dunántúlról, Szombathelyről indul június 3-án, 0:05-kor, majd Sopron, Kapuvár, Csorna, Győr, Komárom és Tatabánya érintésével érkezik Budapestre, a Keleti pályaudvarra. A Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors Budapestről közösen indul, várhatóan 4:50-kor. Az Össznemzeti Zarándokvonat, Magyarország leghosszabb személyszállító szerelvényeként halad Szolnok, Püspökladány és Biharkeresztes megállással Erdély felé. Ott tovább közlekedik a Nagyvárad (Sebes-Körös völgye)–Kolozsvár–Dés–Déda–Gyergyószentmiklós–felcsíki falvak útvonalon. Útközben áthalad a néprajzáról híres Nagyváradon, Kolozsváron, Mátyás király szülővárosán, az örmények is lakta városon, a Kis- és a Nagy-Szamos összefolyásánál fekvő Désen, Dédán, ahol Wass Albert közismert regénye, „A funtineli boszorkány” cselekménye kezdődik, – Gyergyószentmiklóson, valamint a Maros és az Olt forrásvidékén. Ezeken a helyszíneken, lehetőség szerint meg lehet ismerkedi a települések kulturális és történelmi nevezetességeivel. Székelyföldön a Csíksomlyó Expressz Madéfalváig közlekedik, kiszolgálva a felcsíki falvakat, míg a Székely Gyors tovább halad Alcsíkba, ahol útközben a falvakban megszálló utasokat szállítja. Az elhelyezés faluturizmus keretében magyar-székely családoknál fürdőszobás házakban, esetenként panzióban, félpanziós ellátással történik. Az egyes vasútállomásokon a szállásadók várják a vendégeket.

Dr. Szilágyi Péter

A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz közös szerelvénye június 6-án, hétfőn a kora reggeli órákban indul útnak Alcsíkból Felcsíkon át, Erdély északi útvonalán keresztül Magyarországra. Székelyföldről Désen, Zsibón, Zilahon, Nagykárolyon és Érmihályfalván át éri el a magyar határt. Kelet-Magyarországon a szerelvény megáll Debrecenben, Püspökladányban és Szolnokon, majd a Budapesten a Keleti pályaudvarra érkezik. Innen a Csíksomlyó Expressz a jól megszokott dunántúli útvonalán tovább szállítja utasait Szombathelyig, ugyanazokon az állomásokon leszállási lehetőségekkel, mint indulásnál.

A. Szabó Magda

A magyar, árpád-házi, székely lobogók százaival feldíszített vonatot Nagyváradon, Kolozsváron és az összes székely faluban, városban várják a helybeli magyarok ezrei. Az Össznemzeti Zarándokvonatot idén az Ábel-trilógia  szerzőjének,  a magyar irodalom egyik legnagyobb és legolvasottabb, Kossuth-díjas székely-magyar írójának, Tamási Áronnak az arcképével, nevével és szülőfaluja, Farkaslaka tájképével felmatricázott, 480-as sorozatú Bombardier TRAXX mozdony vontatja, a hazai és külföldi villamosított szakaszokon egyaránt. A felmatricázott mozdony első útja Erdélybe vezet, majd miután onnan visszatért, az ország villamosított vonalain fog közlekedni. Eljut majd Miskolcra, Nyíregyházára, Záhonyba, Debrecenbe, Békéscsabára, Hidasnémetibe, Sátoraljaújhelyre, Győrbe, Sopronba, Szombathelyre és a Balaton déli partján is látható lesz majd. Magyarországon kívül megfordulhat még Aradon és Bécsben is.

Tamási Áron matricás mozdony csoportkép

A vonat utasai Csíksomlyó közelében, székely településeken, székely-magyar családoknál laknak a faluturizmus keretében. Imádság, igazi Csiki sör és vendégszeretet várja a zarándokokat. A zarándokokat idegenvezetők kísérik és minden nap különleges program várja őket. A csúcspont a csíksomlyói szentmise, félmillió székely-magyarral együtt imádkoznak az utasok a Kis- és Nagy-Somlyó közötti nyeregben. Vasárnap a zarándokok eljutnak a történelmi Magyarország ezeréves határára Gyimesbükkre, a Rákóczi várhoz, ahol kis ünnepség lesz az ott álló, felújított, 30. számú MÁV őrháznál, ami a magyar vasúttársaság egykoron legkeletibb őrháza volt. A gyimesközéploki Püskösdi Forgatag rendezvényén átadják Böjte Csabának a vonaton összegyűjtött adományokat.

Mező Tibor

Háttér:

A zarándokvonat története 2007-ben kezdődött. Az évszázadok óta létező, ám az szocialista Romániában majdhogynem tiltott csíksomlyói búcsú a román diktátor, Ceaușescu bukása után az erdélyi magyarok, székelyek mellett az anyaországi magyarok és a világ magyarságának ökumenikus találkozójává vált, amelyre százezrek zarándokolnak el. A székelyföldi, csíksomlyói Mária-ünnepre gyalog, szekéren, lóháton, autóval, busszal érkeztek egykoron a hívők. A vonat hiányzott a közlekedési eszközök közül, holott ennek kapacitása lett volna a legnagyobb. És nem utolsósorban jóval kényelmesebb is a többinél, többet nyújt egyszerű utazásnál, tágassága miatt programokat lehet szervezni az étterem/büfé kocsikban.

A Kárpáteurópa Utazási Iroda képviselői 2007 őszén keresték fel a MÁV-ot, amelynek vezetői pozitívan fogadták a kezdeményezést. 2008 pünkösdjén a már akkor ikonikusnak tartott 017-es számú NOHAB-mozdony vezetésével indult az első zarándokvonat, a Székely gyors. A vonat 8 kocsijában 400 zarándokot vitt – Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek áldásával – a csíksomlyói búcsúba. Azóta a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV-START minden év pünkösdjén elindítja a Székely Gyorsot.

A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz zarándokvonatok 2008 óta több mint 25 ezer kilométert tettek meg Magyarországon és Erdélyben. Több mint 11 ezer zarándokot vittek el a csíksomlyói búcsúra és Gyimesbükkre, a történelmi Magyarország ezeréves határára. Az „Össznemzeti Zarándokvonat” utasai nemcsak Magyarországról, hanem a világ minden tájáról – Amerikától Ausztráliáig, Németországtól Norvégiáig – érkeznek Erdélybe, és 20-30 százalékuk csaknem minden évben visszatér.

A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz többet nyújt egy egyszerű vasúti utazásnál. A vonat két étkezőkocsival közlekedik, ahol négycsillagos szálloda munkatársai szolgálják ki az utasokat – nem négycsillagos áron. A kulináris élvezetek mellett itt autentikus magyar népzenét játszó zenekar szórakoztatja az utasokat. A vonat díszvendége lesz Dévai Nagy Kamilla, Liszt Ferenc-díjas énekes is. A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz kocsijai behangosítottak, az idegenvezetők folyamatosan tájékoztatják a zarándokokat a látnivalókról. A két vonaton évente kb. 1100-an utaznak, idén is ennyi vendéget vár a MÁV-START és a Kárpáteurópa Utazási Iroda. A zarándokvonat 2-3 mozdonyvezetővel közlekedik, a szerelvényen 18 idegenvezető és ugyanennyi utaskísérő, 3 fős zenekar, 8-10 felszolgáló, 2 szakács, a MÁV-START 2 munkatársa és 3 utazási irodai vezető gondoskodik az utasokról. Székelyföldön a falvakban 8-10 szállásszervező és kb. 200 falusi házigazda várja a vendégeket. A zarándokvonaton egy-egy római katolikus és református lelkivezető várja a híveket. A vonat fővédnöke, Böjte Csaba ferences testvér árvaházai javára a vonaton gyűjtést szerveznek.

A Székely Gyors és Csíksomlyó Expressz részletes programja megtalálható az alábbi linkeken:

https://karpateuropa.hu/utazas/csiksomlyo-expressz-kulonvonattal-a-csiksomlyoi-bucsura/
https://karpateuropa.hu/utazas/szekely-gyors-kulonvonattal-a-csiksomlyoi-bucsura/

Vissza az oldal tetejére Vissza az oldal tetejére