Szakál Gergő János

Junior projekt szakértő, MÁV-START

„A természetemből adódóan nem szeretem csak nyugtázni az elért eredményeket, fejlődésre vágyom.”

 

Szinte az első mondatod az volt, amikor leültünk beszélgetni, mennyire szereted a vasutat és mennyire szerettél volna mindig is itt dolgozni.

 

Szakál Gergő János

Azon a napon, amikor 2012. február 15-én a vasút szolgálatába – azon belül is a MÁV-START Zrt. kötelékébe – léptem, az egyik gyerekkori álmom vált valóra. Szerencsésnek tudhatom magam, hiszen azóta is ezt az álmomat élem újabb és újabb célok kitűzése és azok megvalósítása mellett. A természetemből adódóan azonban nem szeretem csak nyugtázni az elért eredményeket, fejlődésre vágyom.

 

Hogyan fogadta a munkahelyi környezeted az ambícióidat? Milyen támogatást kaptál a kollégáidtól, feletteseidtől?

Elmondhatom – és ezzel tudom, hogy nem vagyok egyedül –, hogy az eddigi pályafutásom során sok támogatást kaptam minden eddigi vezetőmtől. Legelőször akkor, amikor a másoddiplomám megszerzését segítette a vállalat munkaidő-kedvezmény formájában. Szintén hálás vagyok azért, hogy sosem térítettek el az általam elképzelt iránytól, sőt inkább ösztönöztek, hogy újra és újra meg merjem tenni azokat a lépéseket, amelyek előrébb visznek a magam számára eltervezett úton.


Pályakezdőként az üzemeltetés területén dolgoztál, majd néhány évvel később váltottál és a műszaki igazgatóságra kerültél. Mi motivált ebben a döntésedben? Hogyan fogadta a szervezet a váltást?

A kérdés megválaszolásához hadd utaljak vissza az előző mondatomra. Hosszú távon nem titkolt tervem a vasúttársaságnál valamilyen vezető pozíció betöltése. Ez motivált akkor is, amikor öt év szakmai tapasztalattal a hátam mögött 2017-ben úgy döntöttem, hogy ennek a célomnak az eléréséhez vezető út kell, hogy tartalmazzon kitekintést, más szakterületek megismerését.Ezért egy akkoriban kiírt műszaki szakértői munkakör betöltésére jelentkeztem, sikerrel. Mind a korábbi, mind az új szervezet részéről azt éreztem, hogy a döntésem elfogadták, és az új szervezetben minden munkatársam segített a beilleszkedésben valamint az új ismeretek elsajátításában.

Szakál Gergő János
 

Folyamatosan keresed az új lehetőségeket, ezt magad is említetted. Ezért jelentkeztél a MÁV-START vezetőfejlesztő programjába, a Perspektíva Programba? Mit nyújtott számodra ez a lehetőség?

Néhány munkatársam – sokan közülük már az egyetem óta barátaim is –„kishitű Gergőként” ismerhettek meg, mert korábban úgy gondoltam, csak a szerencsének köszönhetem az elért eredményeimet. Szerettem volna magamban ledönteni ezt a tévhitet, vagyis elsősorban magamnak szerettem volna bizonyítani, hogy tudok teljesíteni versenyhelyzetben. Már a többkörös kiválasztási folyamat is rengeteg tanulsággal szolgált számomra, majd maga a program, és a tréningeken elhangzottak sok kérdést is felvetettek bennem magammal kapcsolatban. Ugyanakkor azzal, hogy feltárták a fejlesztendő területeimet, segítettek is sokat ezek közül megválaszolni. Úgy érzem, az eltelt idő átformált, türelmesebb lettem. A legfontosabb azonban az, hogy egyszerre nem csak egy területére összpontosítok az életnek.


Mit jelent ez a mindennapokban?

Hiszek az ép testben ép lélek erejében, így egy ideje mindkét szegmenssel sokat foglalkozom. A munka világa mellett belekóstoltam a sportba, és 2018 óta veszek részt akadályfutó és crossfit versenyeken is. Örömmel tölt el egy-egy nehéz nap után lemenni az edzőterembe súlyt emelni és a barátaimmal viccelődni, összemérni tudásunkat. Jó érzés, hogy az ottani közösség oszlopos tagjává válhattam, még ha folyton kapom is a vasutas kérdéseket, élcelődéseket.

 
Szakál Gergő 2

A legújabb kihívás pedig, hogy projekt szakértőként részt veszel egy több milliárdos csoportszintű fejlesztésben, az INKA2 projektben. Ez megint egy új lépcsőfok a karrieredben. Mi motivált, hogy elvállald ezt a feladatot és mit találsz benne igazán érdekesnek?

Egy külföldi kiküldetés kellős közepén voltam, amikor megcsörrent a telefonom. Habár a Műszaki igazgatóságon is foglalkoztam már projektekkel, az INKA2 projektben egy korábbi munkakörömmel összefüggésben találtam meg azt a kapaszkodót, aminek megvalósulásával szilárdan hiszem, hogy egykori munkatársaim munkájához jelentős támogatási rendszer épül ki.  Az INKA2 a MÁV-csoport folyamatait – többek között az erőforrás-tervezést – támogató informatikai rendszer bevezetését tűzte ki célul. Véleményem szerint ennek megvalósulása komoly lépés a vállalatcsoport életében. Meggyőződésem, hogy ennek az előnyeit a vállalat ügyfelei és munkatársai is megtapasztalják majd.  Közhely, de szeretném, hogy az emberek munkája átláthatóbb, könnyebb legyen és ez által a vállalat egésze jelentős megtakarítást érjen el, amit további fejlesztésre lehet átcsoportosítani.

Vissza az oldal tetejére Vissza az oldal tetejére