Szinte hihetetlen, hogy ahol naponta trolizunk a 70-es járaton, a mellett milyen kincsek is rejlenek egy szép villa belsejében.
Rékasy Csilla túratársunk ez ügyben (is) nagyon aktív, most ez alkalommal szervezésében a Városligeti fasorban található Ráth György villát látogattuk meg.
Csilla a 20 fős társaságunk számára tárlatvezetőt fogadott Joó Julianna személyében, aki az Iparművészeti Múzeum múzeumpedagógusa is egyben és szakszerűen, az apró részletekre is figyelemmel mutatta be számunkra a megtekintett műtárgyak történetét.
Ráth György, aki a villát 1901-ben vásárolta és rendezte be - műgyűjtő lévén - szebbnél szebb, kiemelkedő színvonalú alkotásokkal. Díszmagyar öltözetéhez tartozó ékszergarnitúra egy darabja (Magyarország 1896. Aranyozott ezüst; domborított, öntött; smaragd, gyöngy; rekeszzománc).
Ez a kor a XIX. sz. második fele, a szecesszió, máshol más néven emlegetik. Kitalálói a britek, William MORRIS Arts and Crafts mozgalmának lényege, hogy az ipari tömegtermelés ellen kiadta a jelszót: vissza a régi mesterek szakértelméhez. Franciaországban art neuveau a meghatározás, az osztrákoknál Wiener Werkstatte a művészeti csoportosulás neve és szignója a WW, tagja volt a jól ismert Gustav KLIMT festőművész is.
A villa földszintjén a lépcsőházból nyílóan a képtárat, a szecessziós ebédlőt (az asztalon a "részeg poharakkal") és fogadószobát találjuk, míg a villa másik fele egy-egy teremben a francia, az osztrák és a brit művészeti alkotásoknak szentelt. Az emelet egy kis szobájában a Kelet varázsolt el bennüket, megláthattuk a "magyar út" alkotásait, a látványtárban pedig akár kézbe is vehettünk egy legyezőt, szagolhattunk korabeli, de még ma is kapható parfűmöket.
Az emelet legjobban őrzött része a családi ebédlő, korabeli berendezési tárgyakkal teljesen felszerelten.
Ide a belépés tilos, a látogatók csak a köszöbig juthatnak.
Az emelet két szobájában egy magyar-francia érmekiállítást tekinthettünk meg, a gyűjtemény adományozója Procopius Béla műgyűjtő numizmatikus, rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter.
Mindenkinek csak ajánlhatjuk e termekben való gyönyörködést, a lelket felüdítő kikapcsolódás megér egy-pár nyugodt órát kiszakadva a mindennapok rohanásából.
Lejegyezte és a fotókat készítette:
Sándor Tibor